Jak czyścić krawat?

Krawaty są wyrabiane z delikatnych, jedwabnych tkanin. Dlatego takie plamy jak z kawy, atramentu, soku itp. Są bardzo ciężkie do usunięcia, a bardzo często okazuje się, ze krawat jest już nieodwracalnie zniszczony. Nawet jeżeli uda Ci się wyczyścić plamę, krawat nie będzie wyglądał jak kiedyś, jest to widoczne szczególnie przy krawatach jedwabnych. Dlatego najlepszym sposobem jest uważanie aby nie zaplamić krawata.

 

            Jeżeli jednak już zdarzy Ci się to nieszczęście i zaplamisz krawat, pamiętaj, aby nie wcierać plamy ponieważ spowoduje to tylko jej powiększenie.

 

            Użyj lekko zwilżonej myjki do mycia naczyń, delikatnie pocierając sprawdzaj czy plama jest usuwana. Następnie używając suszarki do włosów wysusz krawat w taki sposób, aby strumień ciepłego powietrza skierowany ku wewnętrznej stronie krawata. Uważaj, aby nie trzymać za suszarki za blisko krawata ponieważ materiał jest bardzo wrażliwy na temperaturę.

           

            Jeżeli powyższa metoda nie przyniesie efektu może spróbować czyścić krawat w wodzie, musisz jednak mieć świadomość tego, ze krawat się skurczy. Nie wolno prać krawata w pralce! Po namoczeniu w wodzie, plamę delikatnie pocierać ręką. Jeżeli chcesz użyć słabego środka myjącego, sprawdź najpierw jego działanie na tylnej, niewidocznej części krawata.

 

            Ostatecznym rozwiązaniem jest zanieść krawat do pralni chemicznej. Jednakże nawet jeżeli do będzie najlepsza pralnia to składniki chemiczne zniszczą tkaninę i krawat jedwabny straci swój blask.